Usuwanie zmian skórnych to krótki i nieinwazyjny zabieg techniką laserową.
Usuwanie zmian skórnych
Jak to działa?
Jakie zmiany skórne można usunąć w Klinice EstMed?
- Brodawki wirusowe – wywołane zakażeniem wirusem HPV, popularnie nazywane kurzajkami.
- Brodawki łojotokowe – są to łagodne nowotwory skóry, bez skłonności do przemiany rakowej. Często występują jako zmiany mnogie i pojawiają się wraz z postępującym wiekiem. Postacie powiększające się i uwypuklone są narażone na uszkodzenia mechaniczne, powodujące stany zapalne i powstawanie drobnych ran.
- Włókniaki miękkie – są nowotworami łagodnymi o charakterze wrodzonym, choć częstotliwość ich pojawiania się wzrasta wraz z wiekiem.
- Naczyniaki – to zmiany związane z rozrostem komórek ścian naczyń krwionośnych skóry w postaci rubinowej – małych zaczerwienionych punktów na skórze.
Należy zakładać, że każda zmiana skórna (znamię), z którą zaczyna się „coś dziać” – pojawia się swędzenie, zmienia się kolor, kształt, otoczenie – wymaga pilnej kontroli dermatologicznej.
Zmiany skórne rzadko wykazują skłonności do samoistnego ustępowania, a ze względu na ryzyko rozwoju raka należy okresowo dokonywać ich kontroli i kwalifikacji dermatologicznej (badaniem dermatoskopowym), oceniając stan zagrożenia i dalsze postępowanie.
W przypadku wskazań do ich usunięcia można dokonać tego na kilka sposobów. Najczęściej wykorzystuje się wysoką temperaturę (koagulacja lub laser).
Efekty
W trakcie zabiegu zmiana jest usuwana. Zabiegi laserowe zastosowane do usunięcia głębszych znamion mogą pozostawiać niewielki, płaski ślad.
Przebieg zabiegu
Do usuwania zmian skórnych laserem dermatolog kwalifikuje na podstawie wyglądu, zmiany oraz badania dermatoskopowego. Po znieczuleniu miejsca zabiegu zmiana skórna jest odparowana lub precyzyjnie wycięta za pomocą lasera. Zastosowanie laseroterapii sprawia, że rany nie krwawią.
Przeciwwskazania
- skłonność do bliznowców,
- niska krzepliwość krwi,
- choroby nowotworowe.